ULO - Uføres Landsorganisasjons kamp for uføres rettigheter
Kristoffer |
/ #394 Enslig ung ufør med alvorlig og livsvarig psykisk sykdom2016-02-11 09:30- Tidlig død blant psykisk syke er brudd på menneskerettighetene (British Journal of Psychiatry )
Studien viser at gapet i forventet levealder mellom psykisk syke og befolkningen forøvrig er stort sett uendret de siste 20 årene, på tross av bedre tjenester på psykisk helse-feltet og forbedringer i den offentlige helsetjenesten. Professor Graham Thornicroft kommenterer funnene i lederen i samme utgave av the British Journal of Psychiatry: “Dersom en slik vesensforskjell i forventet levealder hadde rammet en mindre stigmatisert gruppe av befolkningen, hadde det blitt ramaskrik. Studien viser, i grelle tall, hvor mye mindre verdi psykisk syke blir gitt i samfunnet vårt. Dette kan anses som et brudd på artikkel 12 i Menneskerettighetene.” Resultatene fra studien ble publisert i desember-utgaven av British Journal of Psychiatry. Jeg fant denne artikkelen på forskning.no og den viser hvor lite verdt de mest psykisk syke er i Norden, og måten unge uføre omtales i media av politikere og mektige organisasjoner er lite verdig og sannsynligvis ulovlig etter norsk lov da det er krenkende mot de menneskene som sliter aller mest hele livet. Det at et fåtall av unge uføre som har moderate/lett plager eller at noen mener at antall unge uføre er økende, rettferdiggjør ikke et samlet angrep fra mektige samfunnsaktører mot alle unge uføre. Vi som er unge uføre sliter mye hver dag uten håp om å bli frisk, det handler om å få dagene til gå, men det er lite lyspunkter i finne i norsk media og støtte av styresmaktene. Styresmaktene ønsker å frata de mest psykisk syke våre rettigheter og sagte men sikkert underregulere trygden selv om mange allerede lever på fattigdomsgrensen. Bostøtten har ikke økt siste 10 år og trygden underreguleres og alderpensjonen for uføre blir enda verre med levealderjustering selv om ovenfor nevnte beviser at psykisk syke dør mange år(10-15) før gjennomsnittet. Det er bra at de som kan arbeide litt kan gjøre det med gode,trygge og forutsigbare rammer, men den massive negative omtalen av de fleste psykisk syke på ung ufør stønad er krenkende etter norsk lov og måten Norge behandler alvorlig psykisk syke på er er en gryende og betydelig negativ ukultur som også er brudd på menneskerettighetene. ULO betyr mye for enslige unge uføre med alvorlig og livsvarig psykisk sykdom i kampen for et trygt og godt liv |
|
Norges Ukraina-støtte må økes drastisk!
Nei til obligatoriske Pridemarkeringer i barnehage og skole
Stortinget må sette kunnskapen i arbeid for å stoppe naturtapet
Innspill Reguleringsplan 202406 for Mosetertoppen Øvre
Save NTA - the Norwegian Theatre Academy!
NEI til vindturbiner i Skjebergmarka, Varteig og Syverstadåsen
Utesteng Israel fra Eurovision!
Realiser Rolf Jacobsen-senteret i Skappels gate 2 nå!
NEI til flere høyspentmaster Madla/Krossberg/Friheim
Høyrebyråden angriper - signer oppropet for å bevare søndagen som fridag i Oslo!
Bevar Gaustadskogen
Grundig revisjon av rasering av norsk natur
Er det noe du vil endre?
Endringer skjer ikke ved å være stille. Forfatteren bak dette oppropet reiste seg og gjorde noe. Vil du gjøre det samme? Start en sosial bevegelse ved å opprette en underskriftskampanje.
Start din egen underskriftskampanjeAndre underskriftkampanjer du kan ha interesse av
Nei til obligatoriske Pridemarkeringer i barnehage og skole
2683 Laget: 2025-05-09
Redd Nordpolen skole!
3962 Laget: 2025-04-15
Bevar Smørås skole – for barnas fremtid og nærmiljøet!
1107 Laget: 2025-05-06
Bevar Breimyra skole - for barna og nærmiljøet!
941 Laget: 2025-05-06
Styrk barnets rettigheter – støtt ny barnelov nå!
906 Laget: 2025-05-09
Nei til dødshjelp i Norge!
710 Laget: 2025-05-05
Liten skole – stort hjerte – Bevar Kalvatræet skole
655 Laget: 2025-05-06
Ja til ferjetilbod for Austevoll, som samsvarar med trafikkgrunnlaget, stem nei til brukarbetaling.
631 Laget: 2025-05-07
Stopp nedleggingen av Salhus skule – Bevar hjertet i lokalsamfunnet vårt!
1493 Laget: 2025-04-30
Forlenge fortauet og få fotgjengerovergang i Bjørnåsveien
334 Laget: 2025-05-07
STOPP NEDLEGGELSE AV TROMØY BOKOLLEKTIV OG ELIM BOKOLLEKTIV.
245 Laget: 2025-05-07
Ja til gangoverfelt ved det tilrettelagte kryssingspunktet ved Myren gårdsbarnehage
183 Laget: 2025-05-08
Utesteng Israel fra Eurovision!
21770 Laget: 2023-12-06
Redd skolene i Fyllingsdalen
132 Laget: 2025-05-12
Bevar Dyrløkkeåsen skole!
642 Laget: 2025-04-11
La Bulken Barnehage leve
177 Laget: 2025-05-05
Redd Retiroparken
1226 Laget: 2025-04-26
Ikke ta fra barna trygghet og tilhørighet - Bevar kyrkjekrinsen skole
94 Laget: 2025-05-09
Bevar Nordfjellet fritt for vindindustri
1846 Laget: 2024-10-02
JA til ny Mortensrud skole!
85 Laget: 2025-05-09