Nei til bro i indre Oslofjord www.broneitakk.no
Bjørn N |
/ #133 Er bro tryggere?2017-02-23 10:55Da forslaget om tunnel under Oslofjorden kom i -90 årene, syntes jeg det var veldig bra. Planen var en 4 felts vei med nye veiforbindelser til Drammen og Sande, men sånn ble det ikke. Det ble 2 felts vei og kun ett tunnelløp. Nye veiforbindelser på Hurum siden ble ikke gjennomført.
En ny bro er planlagt langt nord på Hurum/Asker siden. Skal man sydover må man kjøre gjennom Drammen, eventuelt ta ferja over ved Svelvik. Men med tunnel vil man kunne tilnærmet gjennomføre de bra planene fra -90 årene.
Det skrives mye om hvor farlig det er å kjøre gjennom tunnelen. Det har, etter det jeg kan erindre, aldri vært noen dødsulykker i tunnelen, men en alvorlig brann. Men med 2 tunnelløp vil faren for alvorlige uhell reduseres kraftig.
Vil en bro være så mye mer sikker? Jeg tror ikke det. Det skrives også at vi må tenke langsiktig. Jeg mener at med tunnel så gjør man det. Det er spådd mye mer vind, glatte veier og mye tåke i fremtiden. Jeg vil ikke føle meg trygg på en bro, mange titalls meter over vannet i kraftig vind eller såpeglatte veier eller tjukk tåke. Tenk å ligge bak en trailer, noe det blir mange av på brua, i liten kuling eller trailer som kommer vinglende mot deg på brua i vinden.
Og hva vil skje ved en kjedekollisjon på glatte veier på brua i tykk tåke? Hvor er da fluktveiene på en bro. Jeg tror mange som i dag føler seg utrygge i tunnelen, også vil føle seg utrygge på en bro, 60 – 70 meter over vannet i vind , tåke eller glatte veier.
En annen ting er støy. Håøya er i dag en perle i Oslofjorden. I Bjørnebukta og Dragsund er det nå et fantastisk båt og badeliv om sommeren og Håøya tilpasses nå mer og mer for publikum. Men over Dragsund og Bjørnebukta kommer brua til å gå med kontinuerlig støy døgnet rundt med tungtransport, ja noen foreslår til og med tog, dundrende over hode på badegjestene. I tillegg vil fantastiske Gråøya på Hurumsiden merke støyen fra brua.
Og brualternativet vil også ødelegge mye av den fantastiske marka vår.
Kom i gang med tunnelløp nummer 2. |
|
Norges Ukraina-støtte må økes drastisk!
NEI til bovaer i norsk landbruk!
STOPP BOVAER! VI KAN BEDRE!
Stortinget må sette kunnskapen i arbeid for å stoppe naturtapet
Nei til obligatoriske Pridemarkeringer i barnehage og skole
Innspill Reguleringsplan 202406 for Mosetertoppen Øvre
NEI til vindturbiner i Skjebergmarka, Varteig og Syverstadåsen
Realiser Rolf Jacobsen-senteret i Skappels gate 2 nå!
Dyrene trenger deg! Stans Dyrebeskyttelsen Norges overtakelse av lokalavdelingen i Bergen!
NEI til flere høyspentmaster Madla/Krossberg/Friheim
FOLKETS VETO 2025 - STOPP GALSKAPEN
Høyrebyråden angriper - signer oppropet for å bevare søndagen som fridag i Oslo!
Utesteng Israel fra Eurovision!
Er det noe du vil endre?
Endringer skjer ikke ved å være stille. Forfatteren bak dette oppropet reiste seg og gjorde noe. Vil du gjøre det samme? Start en sosial bevegelse ved å opprette en underskriftskampanje.
Start din egen underskriftskampanjeAndre underskriftkampanjer du kan ha interesse av
NEI til bovaer i norsk landbruk!
32354 Laget: 2025-06-10
STOPP BOVAER! VI KAN BEDRE!
6948 Laget: 2025-06-11
Nei til rasering av Sjusjøen sentrum
982 Laget: 2025-06-15
Norske myndigheter må hjelpe Tamaras familie ut av Gaza
1437 Laget: 2025-06-05
Nei til obligatoriske Pridemarkeringer i barnehage og skole
6577 Laget: 2025-05-09
Vi ønsker IKKE vindindustri i Os i Østerdalen!
2118 Laget: 2025-06-07
Fjern Coca Cola reklamen fra Grünerløkka
616 Laget: 2025-06-15
Ja til markering av Pride i barnehager
474 Laget: 2025-06-11
La Fåberg være Fåberg!
417 Laget: 2025-06-07
FOLKETS VETO 2025 - STOPP GALSKAPEN
348 Laget: 2025-06-16
Nei til bilopphøggeri midt i boligområdet på Amtmannsnes!
331 Laget: 2025-06-14
Alle skal være trygge hos legen – signer for økt pasientsikkerhet etter Bye-saken
506 Laget: 2025-04-01
Nei til bovaer i norsk matproduksjon!
172 Laget: 2025-06-16
Nei til nedleggelse av Ramsum skole!
167 Laget: 2025-06-13
Hjelp barna som går på barnehagen nå og de fremtidige barna å beholde Verslefrikk(brakka)
138 Laget: 2025-06-12
Bakstehuset blir valgt vekk for bred vei og busstopp.
136 Laget: 2025-06-18
Behold skolebuss Vestre Åmøy Kai
135 Laget: 2025-06-17
Perioden for kollektiv beskyttelse bør være lik perioden for å få permanent oppholdstillatelse
133 Laget: 2025-06-14
Ikkje legg ned Valestrand legekontor!
129 Laget: 2025-06-15
Krav om å få beholde Kristine Longfellow som fastlege i Høyanger kommune.
541 Laget: 2025-06-09