Vi krever at Sykepleier- og Fagforbundet får plass i Koronakommisjonen!
Regjeringen har satt ned en granskningskommisjon som skal finne ut hva som gikk galt og hva vi må ta lærdom av etter Koronakrisen i landet. Det er sterke navn i kommisjonen, men det framstår som en stor feil at representanter fra frontlinjen, foruten legene, ikke er med i kommisjonen. Sykepleiere, helsefagarbeidere og renholdere er eksempler på viktige yrkesgrupper som har tatt vare på oss og holdt samfunnet igang. De får applaus, men ikke plass i Koronakommisjonen.
Vi har lange tradisjoner for partssamarbeid i Norge, at hverken representanter fra yrkesgruppene organisert i Sykepleierforbundet eller Fagforbundet er med i kommisjonen, svekker kommisjonen betydelig. Det er oppsiktsvekkende at når regjeringen gjøres oppmerksom på dette, velger de isteden prestisjen, enn å rette opp det alle ser er en åpenbar feil. Det er den smaleste sak i verden å utvide kommisjonen med to representanter som vil gjøre kommisjonen mer kompetent til å gi svar hele samfunnet trenger.
Sykepleierforbundet og Fagforbundet har garantert to representanter som kan ivareta perspektiv fra frontlinjen, som resten av kommisjonen, regjeringen og Stortinget har behov for å høre.
Det er ingen grunn til å la prestisjen råde. Regjeringen kan raskt rette opp feilen allerede nå. Om vi blir mange nok som sier ifra, gjør de nok det også.
Tore O. Sandvik Kontakt personen bak underskriftskampanjen
Kunngjøring fra administratoren av dette nettstedetVi har avsluttet denne underskriftskampanjen og har fjernet underskrivernes personlige opplysninger.EUs personvernforordning (GDPR) krever en legitim grunn for lagring av personlig informasjon, og at denne informasjonen lagres kortest mulig. |