Palantir ut av Norge!

Kommentarer

#2607

Vi skal aldri støtte tech-fascister og AI-overvåkning som våpen. Det er skremmende at det offentlige Norge sover såpass i timen.

Roger Joakimsen (Flaktveit, 2026-01-30)

#2621

Jeg signerer selvfølgelig, fordi jeg ikke ønsker at MAGA-bevegelsen og dens fascisme i mitt land.

Magnus Grundstad (Oslo, 2026-01-30)

#2624

Palantir er et stort trussel ikke bare mot Norge, men for alle moderne liberale demokratier i hele vesten. Selskapet har igjen og igjen vist sine mørke dystopiske holdninger og hva dem syns om Norges og Europas viktigste politiske kapital, individen rett til frihet og retten til privatliv.

Det norske statsapparatet og sikkerhetspolitiken må kunne skjerpes med middler som ikke sponser ekstremister og på lenger sikt kan koste oss våres egen suverenitet og personlige friheter.

Det er ikke slumpmessig at menneskene bak Palantir har den politiske og økonomisk støtte som de har, det finnes en samling mennesker i Amerika som vil underminere demokratiske institusjoner til fordel av økonomiske intresser, og her er Palantir et potensielt farlig men effektiv verktøy. Peter Thiel har lenge vært åpen med sine ekstreme meninger og ambisjoner, så at direkte finansiere hans syke politiske prosjekt med norske skattemiddler og enorme mengder sensitiv informasjon, samtidig som det utgjør en klar potensiell fare mot både land og befolkning syns jeg bare er usmakelig.

Jim Johansson (Tistedalen, 2026-01-30)

#2631

Etterretning er et fagområde som krever sterke kontrollmekanismer for å holdes etisk og demokratisk kontrollert. I Norge er vi svært heldige som har sterke mekanismer for å hindre at etterretning blir misbrukt mot borgerne, deriblant gjennom EOS-utvalget, departementene, NSM, domstolene, internkontroller og lovverket.

Når denne praksisen privatiseres, samt utføres av utenlandsk organisasjon, mister man mange av disse etiske kontrollene. Amerikanske tech-selskaper har dessuten utvist en tendens til å oppføre seg som hevet over loven, og forvaltningen har stor berøringsangst for å holde dem til ansvar. Derfor er det svært bekymringsverdig når forvaltningen inngår avtaler med Palantir. Det forbigår de mekanismene satt på plass for å holde innhentingen etisk og demokratisk forankret, og sår tvil på forvaltningens evne og vilje til å opprettholde sin forpliktelse til demokratiske prosesser.

Sett bort i fra alt dette, er det også et poeng i at Europa helhetlig behøver å bevege seg vekk fra avhengighet på amerikanske løsninger. Det er ikke gitt at USA forblir en alliert i tiden framover, spesielt i kjølevannet av Grønland-bråket, og med nåværene regjering i USA som konsekvent har kritisert Europa og fremstilt oss snarere som en konkurrent enn en alliert. Vi kan spare oss mye hodebry ved å ta tak i denne utfordringen nå, heller enn senere. Å kvitte oss med Palantir er et stort steg i den retning.

Vi står nå i en anspent sikkerhetspolitisk situasjon der det ikke lenger duger å kopiere fra sidemannen. Norge må tenke på hvilke leveransekjeder og avhengigheter vi bygger, spesielt med aktører i utlandet. Palantir er ikke et særtilfelle, også avtaler med Microsoft, Google, Amazon, Cloudflare, og andre tech-giganter må revurderes.

Millie Solem (Oslo, 2026-01-30)

#2649

Jeg vil ikke ha Palantir i Norge.

Markus Dyrdal (Ågotnes, 2026-01-30)

#2660

Fordi dette er et selskap eid av livsfarlige oligarker. Her finnes ingen gode intensjoner.

Iselin Larsen (Trondheim, 2026-01-30)

#2675

det sier seg selv!

Olav Morten Elstad (Årnes, 2026-01-30)

#2686

Palantir virker ikke forenlig med Norges verdier, og selskapet fremstår etisk svært tvilsomt.

Thor Skarsholt (Tønsberg, 2026-01-30)

#2694

Oljefondet skal ikke investeres i Israels krigsforbrytelser og folkemord. Norge har støttet våpenselskap for Israel altfor lenge pga særlig Jens Stoltenbergs velvilje. Palantir ut av Norge nå!!

Berit Reidun Ruud (2066 Jessheim, 2026-01-30)

#2695

Amerikansk overvåkingskapitalisme har ingen plass i Norge.

Karl Erik Hofseth (Oslo, 2026-01-30)

#2696

Liker ikke palantir og teknofacsisme

Isak Larsen Noem (Trondheim, 2026-01-30)

#2704

Palantir ut av Norge NÅ!

Jorunn Kristiansen (3711, 2026-01-31)

#2707

Hvorfor i alle dager lar vi palantir i det hele tatt snakke med oss? Hallo?,

Sondre Wingar-Elnes (3520, 2026-01-31)

#2712

Det får da være grenser.

Jonas Frydenberg (Follo, 2026-01-31)

#2732

Jeg vil ikke ha et selskap som aktivt bryter menneskerettigheter, har et misantropisk verdenssyn og er en dårlig versjon av et ondt sci-fi selskap inn i norsk offentlighet.

Sebastian Mangseth (Oslo, 2026-01-31)

#2744

Vi må ikke støtte dette! Hvis vi skal gå denne veien må vi heller se til europeiske alternativer!

Joanna Bergqvist (Kongsvinger, 2026-01-31)

#2757

Dette er åpenbart et umoralsk foretak, som skulle vært boikottet!

Rune Christian Dahl (Bønes, 2026-01-31)

#2766

Palantir er et selskap som utvikler teknologi til krigføring, og har blant annet utnyttet folkemordet i Palestina til å videreutvikle KI egenskaper. Norge kan og bør ikke finansiere eller la et slikt farlig og forkastelig selskap få tilgang til digitaliserte nettverk i Norge knyttet til offentlig etat.

Jose Kadio (Molde, 2026-01-31)

#2773

Jeg signerer, fordi Palantir er involvert i en rekke menneskerettighetsbrudd og private bedrifter burde ikke få stor innflytelse over offentlig sektor.

Nathaniel Bryne (Vennesla, 2026-01-31)

#2779

Palentir er dårlig nytt for et demokrati.

Fredrik Fyksen (Sjusjøen, 2026-01-31)

#2791

Eg Signerer fordi eg meiner Palantir ikkje høyrer til her i Norge.

Håkon Velsvik (Voss, 2026-01-31)



Betalt annonsering

Opprop.net vil annonsere dette oppropet for 1000 personer.

Lær mer ...