La forskningen være fri - ta akademisk frihet inn i Grunnloven
Fri og uavhengig forskning og kunnskapsformidling er en forutsetning for demokratiet vårt, og for at vi skal kunne utvikle et bedre samfunn basert på den beste forskningen vi har.
Den beste forskningen er drevet av sannhetssøken og faglig integritet. Forskerne må selv kunne bestemme framgangsmåten, trekke konklusjoner og publisere resultater uten press eller innblanding utenfra. Kunnskapen må være etterprøvbar og så åpen som mulig. Vitenskapens frihet må også gjelde i den forskningsbaserte undervisningen som norsk høyere utdanning bygger på. Akademisk frihet er en forutsetning for faglig utvikling og at studenter kan tilegne seg den kompetansen samfunnet trenger.
I dag er forskningens frihet under økende press, særlig internasjonalt. Politisk styring av forskning og forskere har fått alvorlige konsekvenser i mange land, også i land med sterke demokratiske tradisjoner. Academic Freedom Index viser nå at mer enn halvparten av jordens befolkning bor i land der den akademiske friheten er svært begrenset.
Situasjonen er en annen i Norge, men også her kan økonomiske føringer, styringskrav og antivitenskapelige strømninger utfordre den frie forskningen. Vi har sett i andre land at situasjonen kan endre seg raskt.
Akademisk frihet er i dag regulert i universitets- og høyskoleloven, som kan endres med simpelt flertall i et enkelt storting. En grunnlovfesting av akademisk frihet vil sende et viktig signal om forskningens frihet, beskytte den frie forskningen bedre mot politiske svingninger og beskytte forskning også utenfor universiteter og høyskoler.
Jeg støtter dette forslaget som skal til behandling i Stortinget om å grunnlovsfeste den vitenskapelige forskningens frihet, og oppfordrer Stortinget til å samle seg tverrpolitisk om å gi forskningen det vernet demokratiet og samfunnet avhenger av.
Forskerforbundet Kontakt personen bak underskriftskampanjen
Behandle signaturene dine
Har du ikke mottatt e-postbekreftelsen, eller ønsker du å fjerne signaturen din?
Behandle signaturene dineDel denne underskriftskampanjen
Hjelp dette oppropet å innhente flere signaturer.
Betalt annonsering
| Logg på for å administrere underskriftskampanjen din. |
Er det noe du vil endre?
Endringer skjer ikke ved å være stille. Forfatteren bak dette oppropet reiste seg og gjorde noe. Vil du gjøre det samme? Start en sosial bevegelse ved å opprette en underskriftskampanje.
Start din egen underskriftskampanjeAndre underskriftkampanjer du kan ha interesse av
Fjern maltodekstrin fra maten vår
6066 Laget: 2026-02-17
VI - DET NORSKE FOLK KREVER EN UAVHENGIG GRANSKNINGSKOMMISJON
4961 Laget: 2026-02-27
Sikre forsyningssikkerhet for hormonbehandling i overgangsalderen – nå!
1220 Laget: 2026-02-21
Vi vil ha Lerner som fastlege i Grue!
781 Laget: 2026-02-24
Blå resept nå!
1589 Laget: 2025-10-22
Nei til å sommerstenge fødestua i Alta
474 Laget: 2026-02-19
Stopp flytting av beboere fra Melum sykehjem
458 Laget: 2026-02-08
NEI til asylmottak drevet av Hero Norge på Skåla
429 Laget: 2026-02-27
Nei til nedleggelse av Skogbygda skole
403 Laget: 2026-02-27
Vi krever en uavhengig ekstern granskning av Epstein filene
392 Laget: 2026-02-23
Opprop for en trygg digital skolehverdag
4800 Laget: 2025-12-08
Beholde studiepoeng for prosjektoppgave ved MTEK
337 Laget: 2026-02-11
Vi støtter sparebankutvalget: Nei til kundeutbytte fra sparebankenes grunnfondskapital
327 Laget: 2026-02-11
Palantir ut av Norge!
3329 Laget: 2026-01-05
Bevar minstekravet til lærertetthet - bevar lærernormen!
295 Laget: 2026-03-04
Nei til regulering av Hardvollsmorka til industri- og næringsareal
267 Laget: 2026-03-03
Ingen byutbygging på Skedsmokorset før trafikkproblemene er løst.
869 Laget: 2025-10-29
Bevare Badstua på Fevik
257 Laget: 2026-02-03
Vi vil beholde miljøstasjonen på Tjeldstø
189 Laget: 2026-03-04
NEI TIL UTBYGGING AV BØRDALSMOEN/HOVSMARKA
181 Laget: 2026-03-02