Lindesnes kommune ønsker å avvikle Lindland gård - et dagtilbud for demens og psykisk helse

Det er blitt kjent at rådmannen i Lindesnes Kommune ønsker å kutte ned på avtaler hos personer med demens og psykiske utfordringer. 

Dette er en krise for både brukere, pårørende og ansatte og et utrolig viktig tilbud når det kommer til inkludering, samhold og mestring! 

På Lindland gård møter brukere andre i lik livssituasjon, de føler tilhørighet og får en økt livskvalitet. Aktiviteter som kajakkturer, stell av dyr, maling, matlaging og hogging av ved finner man på gården og dette til stor glede for brukerene. -vi kunne ikke hatt en bedre plass å være på. 

Et eksempel på en bruker av Lindland gård: 

En eldre mann på bor sammen med kona. Han har demens og søkt dagplass på en gård i Lindesnes kommune. Livssituasjonen har gjort mannen veldig mye mindre sosial og mer innesluttet. Han er skjeldent i aktivitet. 

Dette tærer veldig på mannens livskvalitet, han kommer seg ikke ut og sliter ellers med å holde avtaler. Han blir sykere. 

Mannen får plass på dagsenteret, han får møte både nye og kjente som er havnet i lik livsituasjon og føler seg forstått og sett. Samtidig får han følt seg til nytte med både snekring og kløyving av ved. 

Mannen holder seg oppegående mye lenger, han ser frem til hverdager fylt med aktiviteter og samhold. 
Han kommer hjem til konen etter en nyttig dag, konen merker stor positiv endring på mannen. Han har stor livsglede og sosial.

Vi kan tenke oss til hvordan den psykiske og fysiske helsen til brukere av Lindland gård (og pårørende) blir, dersom dette tilbudet blir avviklet. 


Snart har kommunen ikke bare noen syke, men enda flere dersom pårørende selv må ta ansvaret om å aktivisere den syke. 

Hvordan vil dette se ut økonomisk? Ettersom tilbudet som foreslås kuttet ikke bare er for den som bruker det, men også for pårørendes del. Dette blir en penge-post som etterhvert må flyttes over på å dekke sykefravær, pleiepenger, omsorgslønn og mer. 

Om Lindesnes kommuen hadde sett viktigheten i denne omsorgstjenesten burde ikke dette vært et tema når det kommer til å kutte på omsorgstjenester! 

Rådmannen i Lindesnes kommune ønsker å legge ned disse tilbudene. Det vil si at ingen av brukerene pr.nå  har en plass å gå til. I Lindesnes kommune vil dette ramme mange sårbare mennesker og familier. Dette vil være kritisk. 

Kjære Rådmann.

Dersom du en gang hadde fått bruk for en slik omsorgstjeneste, hadde du kanskje skjønt alvoret og viktigheten av det. 
Det er ikke bare penger som blir kuttet her, men helsa til mennesker i Lindesnes kommune. 

I tillegg til ordninger innenfor demens og psykisk helse, er det også drøftet å fjerne legevakten i Lindesnes kommune samt å fjerne 14 langtidsplasser på Vigeland. 

Dette må stoppes. Vis enighet med å skrive under! 

 

 


Pårørende i Lindesnes kommune    Kontakt personen bak underskriftskampanjen

Signer dette oppropet

Ved å signere godtar jeg at Pårørende i Lindesnes kommune vil kunne se all informasjon jeg oppgir på dette skjemaet.

Vi viser ikke e-postadressen din offentlig på nettet.

Vi viser ikke e-postadressen din offentlig på nettet.

Jeg samtykker til behandling av opplysningene jeg oppgir på dette skjemaet for følgende formål:




Betalt annonsering

Vi vil annonsere dette oppropet til 3000 mennesker.

Lær mer ...