Bevar Speed-programmet i Bærum – for barns læring, mestring og fremtid

Kommentarer

#2

Dette er ikke luksus, men en nødvendighet for barn som trenger mer for å trives og blomstre.

Å legge ned Speed er et tap for barna, familiene og fremtiden.
Vi må kjempe for dette tilbudet – for barn som elsker å lære.

Iulian Croitoru (Bekkestua, 2025-03-30)

#7

Sønnen min ble tatt opp på Speed-matte i høst. Han har vært et «mattehode» siden han var liten og begynte helt av seg selv å regne ut ting i hverdagen. Han har aldri hatt glede av vanlig matteundervisning på skolen. Kun av hjemmeundervisning av faren min, som nå har blitt for syk, og på speed-matte. Når det ikke er en plass for slike barn i den vanlige skolen, er det hårreisende å fjerne et slikt tilbud. Hvorfor i all verden skal vi ikke stimulere slike talenter? Disse barna skal jo også representere Norge i fremtiden.

Mia Mjaaland (Haslum, 2025-03-30)

#12

Fordi det er utrolig viktig for landets videreutvikling at vi til enhver tid har folk som har en meget god forståelse for og kunnskap i matematikk, da matematikk er en av livets grunnpilarer!

Erling Reinemo (Haslum, 2025-03-30)

#19

Veldig viktig tilbud til barn som er motivert for å lære mere matte og som kjeder seg i timene med ordinær matteundervisning. Opplegget bør utvides - og ikke legges ned som Bærum kommune nå forsøker.

Cecilie Stenvik (Fornebu, 2025-03-30)

#24

Skolen må tilby tilpasset undervisning, også til de smarte elevene.

Håkon Larsen (Oslo, 2025-03-30)

#26

Kommunen skal støtte ungdom som VIL lære!

Amund Bye (Bærum, 2025-03-30)

#30

Kommunen bør ikke være dårligst i Norge til å satse på ungdommen!

Kari Bye (Bærum, 2025-03-30)

#32

Jeg signerer fordi jeg, både som lærer og forelder til speed-elev, ser hvor utrolig viktig dette tilbudet er. At det nå er foreslått lagt ned er utrolig synd.

Lise Seglsten (Haslum, 2025-03-30)

#33

Vi må satse på barn og unge. Ikke bygge ned tilbud!

Alexander Åstrand (Haslum, 2025-03-30)

#34

Jeg signerer fordi mine barn vokser opp på Fornebu og de liker matte.

Anna Korolko (Fornebu, 2025-03-30)

#36

Sønnen min har vært veldig interessert i matematikk helt fra barnehagealder og har hatt stor potensial og vilje til å lære. Vi fant ut raskt at han ikke får utfordringer på skolen og kjeder seg i mattetimene. Skolen har ikke ressurser nok for å tilrettelegge undervisningen, selv om loven sier at alle elever har rett til tilpasset opplæring. Speed-programmet var redningen vår, det er akkurat det vi trengte og vi var veldig glad at sønnen fikk plass i den harde konkurransen. Lærere er kjempeflinke, barna får endelig jobbe med oppgaver hvor de må tenke og de får motivasjon og mestringsfølelse. Dette tilbudet er veldig viktig for disse barna. Å legge det ned er veldig kortsiktig og ikke gjennomtenkt beslutning for å spare noen få kroner på bekostning av barna som er en stor ressurs for hele samfunnet. Og dette gjøres samtidig som det diskuteres hva man kan gjøre for å løfte kunnskapsnivået i norsk skole, og da særlig i realfagene. Beslutningen må reverseres. Tilbudet bør i stedet utvides, da det var mange søkere som ikke fikk plass.

Svetlana Nilsen (Fornebu, 2025-03-30)

#38

Eget evnerikt barn som i Oslo aldr fikk denne muligheten. En viktig elevgruppe som ikke anerkjennes.

Mette Wenli (Oslo, 2025-03-30)

#41

Dette er et viktig tilbud til barna som viser interesse for realfag.

Dorota Mazurkiewicz (Haslum, 2025-03-30)

#43

Dette må bevares.

Heidi Toft (Bærum, 2025-03-30)

#50

Det er viktig at de med behov for ekstra utfordringer får det, og at de får det så tidlig som mulig.

Heidi Marie Engelsåstrø (Bekkestua, 2025-03-30)

#51

Dette tilbudet har vært utrolig viktig for vår sønn. Synd at det nå er foreslått lagt ned.

Fleur du Pre (Gjettum, 2025-03-30)

#55

Jeg signerer fordi datteren min er med i Speedprogrammet.

Cecilie Stang-Lund (Bekkestua, 2025-03-30)

#72

Barn med stort læringspotensiale trenger også tilrettelegging i skolen blant annet for å ikke falle ut fordi de kjeder seg eller ikke får utfordret seg. Har selv et slikt barn som ikke får nok utfordringer i «den vanlige skolen»

Anne Marie Lunaas Sørensen (Gjettum, 2025-03-30)

#75

Jeg signerer ,for finansieringen av prosjektet for å støtte barn med potensial for en høyytelsesutdanning!L

Vasilica Popescu (Oslo, 2025-03-30)

#83

Dette er tilpasset opplæring i praksis og Bærums spydspiss i realfag!

Audun Blegen (Sleoenden, 2025-03-30)

#91

Alle er ulike, noe dagens skole med sine alt for få tildelte ressurser dessverre ikke klarer å tilby. Dagens skole klarer ikke å gi utfordringer eller gi alle elever i en klasse / ett trinn meningsfylt opplæring tilpasset den enkeltes potensial som de egentlig er pliktige til. Dette unike tilbudet når ut til mange elever ved ulike skoler som gjør at de som synes matte er gøy, som er indre motivert og som selv ønsker å utvikle seg innen matematikkens verden og bli dyktige i faget. Dette er noe som vil gavne samfunnet på sikt samt får opp flere som synes matematikk er spennende og ønsker mer, i stedet for at de raskt gjør det de skal i mattetimene, for så å sitte å kjede seg for lærer har ikke kapasitet til å ta seg av alle. De som deltar på dette kurset tar med seg sin motivasjon til sine klasser og skoler, de kan brukes som ressurser og med dette tilbudet får de ivrige elevene et skreddersydd opplegg i samarbeid med lærer så lærers arbeidsbelastning lettes og derved frigis tid til andre som trenger lærerens veiledning der de er. Fjernes dette tilbudet vil være det samme som å si at Bærum Kommune snur om på sin satsning på realfag og et tydelig signal om at kommunen ikke bryr seg om å investere i annet enn resultater akkurat på norm i alle fag / emner. Med tanke på kommunens store investering i å bygge interesse for realfag helt ned i barnehagealder gjennom nå flere år, og at de nå plutselig ikke vil støtte dem de virkelig har lyktes med å investert i så langt av utdannelsesløpet til, er rett og slett bare trist.

Marthe Kristiansen (Skui, 2025-03-30)

#99

Bærum kommune med Høyre-majoritet har forpliktet seg til følgende:

Visjonen for bærumsskolen er:
• alle elever skal få maksimalt faglig og
personlig utbytte av sin skolegang
• bærumsskolen skal være en inspirerende
foregangsskole med fokus på langsiktig
og systematisk utviklingsarbeid
Elever med stort læringspotensial repre-
senterer en enorm ressurs for samfunnet.
Kombinasjonen av deres høye intellektuelle
evner, kreativitet og utholdenhet er svært
ettertraktet, fordi nettopp disse egenskapene
er særlig viktige for innovasjon og entrepre-
nørskap (Shavinia, 2009).

Se mer på (w)ww.baerum.kommune.no/globalassets/tjenester/skole/digital-ressursperm-om-barn-og-unge-med-stort-laringspotensial-30.-nov-2016.pdf

Ann-Karin Istad (Høvik, 2025-03-30)

#104

Alle barn har rett til tilpasset opplæring

Marianne Birkeland (Sandvika, 2025-03-30)

#105

Speed er den eneste muligheten for elever med stort læringspotensiale i Bærum å få tilpasset opplæring. Og dette er på fritiden og kun i ett fag! Skolene i Bærum evner ikke å gi de nevnte elevene tilpasset opplæring på skolen. Det burde vært «Speed» i flere fag og i skoletiden! At Bærum nå vedtar å droppe Speed er faktisk en skandale. Dette kan ikke kommunen være bekjent av.

Signe Marie Nygård (Bekkestua, 2025-03-31)

#111

Fordi elever i Norge trenger flere utfordringer i mattematikk.

Tatjana Zivkovic Hansen (Fornebu, 2025-03-31)

#115

Norge trenger folk med mattekunnskaper på høyt nivå. De mest motiverte barna trenger også utfordringer for å lære og trives.

Solveig Svantesen (Bekkestua, 2025-03-31)

#123

Tilbudet er et viktig supplement til skolens ordinærtilbud

Hval Joachim (Hosle, 2025-03-31)

#134

My older daughter now finishing ungdomskole went to this course for 3 years in barneskole and it has changed her math game.

Ariba Khan (Slependen, 2025-03-31)

#136

Har to barn som har fulgt opplegget . Dette er tragisk

Silje Molander (Bærum, 2025-03-31)

#141

Barn mitt er på Speed kurs og den har vært veldig verdifull for henne - også har også vært veldig viktig for selvtilliten hennes og bidratt til at hun har forbedret seg i matematikk

Him shah (Høvik, 2025-03-31)

#143

Stor tro på prosjektet!

Marianne Mjaaland (Heggedal, 2025-03-31)

#151

Alle barn, uavhengig av faglig nivå, bør få tilbud om undervisning som inspirer til læring - for å unngå resignasjon fordi undervisningen enten er for vanskelig eller kjedelig.

Inge Unneberg (Borgveien 20B, 1363 Høvik, 2025-03-31)

#152

Som tidligere skoleleder i Bærum har jeg sett hvor nyttig Speed-matte er! Et hjemmelaget initiativ fra Bærum som flere kommuner burde bli inspirert av. Norge trenger flere som utdanner seg innenfor STEM-fagene, og dette er en viktig del av veien dit. Den vanlige undervisningen vil ikke kunne tilby det samme for de aller flinkeste elevene, lærerne har ikke samme kapasitet til å følge opp.
Jeg kan ikke se for meg at dette er veldig dyrt for kommunen å drifte. Mer sorg for elevene enn man får positivt igjen økonomisk sett.

Cathrine W Hveding (Oslo, 2025-03-31)

#156

Dette er utrolig viktig for barn som trenger utfordringer i en skolehverdag hvor de ellers holdes tilbake.

Lars C. Krogenas (Haslum, 2025-03-31)

#157

Et veldig bra tilbud for elever som trenger utfordringer i matematikk!

Kathrine Krogenæs (Haslum, 2025-03-31)

#166

Hvorfor ta fra barna denne muligheten når det kun får positive ringvirkninger.
Det å ha venner som har samme interesse.

Morten Skovdahl (Sandvika, 2025-03-31)

#175

Jeg tror ikke det er greit å kutte utdanning

Sergiu-Ion Croitoru (Oslo, 2025-03-31)

#177

Har hatt barn med der, veldig bra!

Siri Dragøy (Sandvika, 2025-03-31)

#181

Jeg signer fordi jeg tror vednedleggelse av speed programmet vi hidrer utvikling til barnes intresse i matte.

Rajanikant Suryavanshi (Gjettum, 2025-03-31)

#192

Jeg signerer fordi jeg har et barn med stort læringspotential som trenger tilrettelegging på skole og hjemme.

Roxana Sarion (Høvik, 2025-03-31)

#197

Jeg signerer fordi kommunen må prioritere barn og unge - og det gjør de konsekvent ikke.

Tone Loberg (Bekkestua, 2025-03-31)

#198

Det er viktig at elever får utnytte av sitt potensiale. Dette for eleven selv og fremtidens samfunn

Vidar Flydal (Sandvika, 2025-03-31)



Betalt annonsering

Vi vil annonsere dette oppropet til 3000 mennesker.

Lær mer ...